Opodatkowanie firm

by, która zajmie się prowadzeniem księgowości w jego przedsiębiorstwie. Wybór ten czasem nie jest prosty i wymaga przeprowadzenia wnikliwej analizy, jednak warto podejść do niego rozważnie i dokładnie się zastanowić. Księgowość to

Opodatkowanie firm Nie prowadź księgowości samodzielnie, skorzystaj z pomocy doświadczonego biura rachunkowego

Kto powinien prowadzić księgowość w firmie?

Każdy właściciel firmy staje w obliczu wyboru osoby, która zajmie się prowadzeniem księgowości w jego przedsiębiorstwie. Wybór ten czasem nie jest prosty i wymaga przeprowadzenia wnikliwej analizy, jednak warto podejść do niego rozważnie i dokładnie się zastanowić. Księgowość to bardzo ważny obszar i najlepiej jest, jeśli zajmuje się nim doświadczony pracownik. Możemy w tym celu zatrudnić księgowego lub zlecić takie zadania specjalistom z biura rachunkowego, a wybór danej formy współpracy zależy jedynie od nas. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy i minusy i będzie odpowiednie w przypadku konkretnych firm, dlatego warto dokładnie się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję.


Kłopoty zagranicznych inwestorów z fiskusem

Polscy przedsiębiorcy narzekają na to, że prawo podatkowe jest skomplikowane, a rozliczanie się z fiskusem zabiera mnóstwo czasu. Problemy z urzędami skarbowymi mają również zagraniczni inwestorzy - często mówią, że czuję się traktowani jak potencjalni przestępcy, żalą się na brak zaufania i dużą liczbę kontroli. Trudno się nie zgodzić - barier dla biznesu jest w naszym kraju bardzo dużo, a przepisy podatkowe tego nie ułatwiają - często nie są zbyt jasne, mają wiele interpretacji , itd. Taka jest niestety rzeczywistość w jakiej funkcjonują firmy. Nie zanosi się jednak na zbyt wiele zmian w tym temacie.


Ewidencja użytkowania samochodu w firmie

Obecnie w polskim prawie jest kilka możliwości odnośnie ujmowania w koszty działalności firmy kosztów użytkowania samochodu. Zależnie od możliwości danego samochodu i wybranego przez nas sposobu rozliczenia istnieje kilka opcji.

Pierwszą opcją będzie zastosowanie najprostszej formy - czyli rozliczenia kosztów z 50% odliczeniem podatku vat od wszystkich wydatków na samochód, łącznie z paliwem. Nie trzeba wtedy prowadzić ewidencji przejazdów.

Druga opcja to prowadzenie ewidencji przejazdów i odliczanie 100% podatku vat od wszystkich wydatków na samochód. Może to być jednak dość kłopotliwe - zwłaszcza, że taka opcja jest możliwa tylko przy deklaracji, że samochód jest użytkowany wyłącznie do celów firmowych. Najłatwiej jest załatwić kwestie ewidencji przejazdów dzięki monitoringowi GPS.

Ostatnią opcją jest zakup i użytkowanie samochodu dostawczego z wbitym w dowód rejestracyjny przeglądem vat-1 - wtedy odliczamy 100% vat ze wszystkich wydatków bez potrzeby ewidencji przejazdów.



© 2019 http://informator.konin.pl/