Przygotowywanie pomiarów geodezyjnych
Wykonywanie pomiarów geodezyjnych musi się odbywać się obowiązujących powszechnie zasad. Daje to szansę na to, że takie pomiary zostaną naprawdę prawidłowo wykonane, a jednocześnie w pełni przydatne. W przeciwnym razie wykonywanie takich pomiarów może po prostu mijać się z celem. Natomiast prawidłowo wykonane pomiary są akceptowane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez różnego rodzaju firmy oraz instytucje państwowe.
Wszystko to sprawia, że geodeci muszą być stale otwarci na potrzebę wykonywania coraz to nowych pomiarów. Prawidłowo wykonane pomiary geodezyjne cechują się tym, że ich przeprowadzania jest zawsze bardzo dokładnie przygotowywane. Dobrzy geodeci wiedzą, jakie narzędzia geodezyjne powinni ze sobą zabrać w zależności od tego, na jakim terenie pracują.
Geodeta , encyklopedyczna definicja
Geodeta ? nazwa zawodu, osoba zajmująca się geodezją.
Przed II wojną światową zawód geodety oznaczał osobę zajmującą się geodezją jako dyscypliną naukową (dziedziną wiedzy). Natomiast osoba zajmująca się miernictwem, wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa), była określana mianem mierniczego przysięgłego i była osobą wykonującą zawód zaufania publicznego. Taki podział należał do polskiej tradycji i został zmieniony z powodów politycznych po 1945 roku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodeta
W tym celu np
W miarę rozwoju osadnictwa i zawłaszczania ziemi granice miały tendencje do przechodzenia od pasów rubieżnych do coraz ściślejszych granic linearnych. Na ziemiach polskich wyznaczanie granic odbywano już w XII wieku w formie publicznej (tzw. ujazd, objazd), kiedy to panujący lub jego wysłannik oficjalnie obchodził lub objeżdżał granice, zlecając umieszczanie w wyznaczonych miejscach znaków granicznych. Ujazdy pojawiły się w okresie umacniania prawa własności ziemi oraz zanikania połaci ziemi nie eksploatowanej. Jeśli przebieg granicy nie pokrywał się z żadną naturalną wyodrębnioną formą terenową, tam zachodziła potrzeba wyznaczenia jej w sposób sztuczny. W tym celu np. ryto znaki na drzewach i kamieniach, splatano korony drzew, wkopywano drewniane pale i kamienne słupy, usypywano stożki ziemne lub kamienne, ustawiano głazy, kapliczki i krzyże. Bywało, że przebieg granicy utrwalano w ludzkiej pamięci specjalnymi ceremoniami, bo nie zawsze na okazję jej wytyczenia sporządzano dokument.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja