Na co komu geodeta? Praca i obowiązki geodety.

siaj o geodetach i budowach.Geodeta przy pracyGeodeci na co dzień mają do czynienia ze skomplikowaną matematyką i obliczeniami wymagającymi kompletnej bezbłędności. Mapy wysokościowe, rozgraniczenia, punkty osnowy to życie codzien

Na co komu geodeta? Praca i obowiązki geodety. W geodezji jest sporo pracy, ponieważ są potrzebni wszędzie tam, gdzie rusza budowa. Ich funkcja w tym wszystkim\temacie jest bardzo ważna, dlatego warto znaleźć profesjonalistów: . Dzisiaj o geodetach i budowach.

Geodeta przy pracy

Geodeci na co dzień mają do czynienia ze skomplikowaną matematyką i obliczeniami wymagającymi kompletnej bezbłędności. Mapy wysokościowe, rozgraniczenia, punkty osnowy to życie codzienne geodetów. Dlatego właśnie przyszły geodeta powinien być bardzo dobry z matematyki. Niestety z tego też powodu wielu domorosłych geodetów rezygnuje z tego zawodu.

Oprócz pracy w biurze, geodeta pracuje również w terenie, wiec musi być sprawny. Pomiary i tyczenie budynków to nie jedyne roboty wykonywane poza biurem, a są niejako podstawą jego pracy.


Budownictwo, a geodezja

Geodezja i budownictwo to zawody idące mocno w parze, ponieważ jedno bez drugiego nie bardzo może istnieć. Bez geodetów, budowlańcy nie mogliby ukończyć budowy i nadać budynkowi adresu itd. Geodeci z kolei bez budowlańców nie mieliby czego sprawdzać i mierzyć.

Rola geodety w tym wszystkim zaczyna się razem z budową, geodeta musi przyjść na plac budowy i wymierzyć działki przylegające, wytyczyć linie budynku i nanieść wszystko na mapki, zgodnie z planem budynku. Po zakończonej budowie sprawdza się czy wymiarowość i położenie budynku się zgadzają, a w razie czego wnosi się poprawki.


Wiki o dalmierzach

Dalmierze optyczne
Działanie dalmierza optycznego polega na obserwacji przedmiotu za pomocą dwu prawie równoległych obiektywów, umieszczonych na tzw. bazie i pomiarze kąta paralaksy osi optycznych obu obiektywów.

Kąt paralaksy ?, w przybliżeniu małych kątów (tj. gdy sin(?) ? ?, gdzie ? wyrażone w radianach), jest odwrotnie proporcjonalny do odległości do celu. Istnieją dalmierze optyczne koincydencyjne (jednookularowe) i stereoskopowe (dwuokularowe).

Ze względu na zastosowania wyróżnia się dalmierze optyczne topograficzne i artyleryjskie (dokładniejsze). W dalmierzowych aparatach fotograficznych stosuje się uproszczone dalmierze optyczne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalmierz



© 2019 http://informator.konin.pl/