Centralne ogrzewanie słoneczne - kilka faktów
Centralne ogrzewanie słoneczne ? zapewnienie centralnego ogrzewania i ciepłej wody z energii słonecznej do systemu, w którym woda ogrzewana jest centralnie przy użyciu kolektorów słonecznych (i rozprowadzana najczęściej przy użyciu sieci ciepłowniczej).
Dla systemów ciepłowniczych kolektory mogą być montowane na ziemi lub też na dachach ogrzewanych budynków.
Centralne ogrzewanie słoneczne może posiadać magazyn energii cieplnej. W zależności od wielkości taki magazyn może służyć do dobowego lub sezonowego przechowywania energii (energia słoneczna jest zbierana i magazynowana w czasie letnim, a wykorzystywana w okresie zimowym).
W porównaniu do małych układów ogrzewania słonecznego, centralne systemy ogrzewania słonecznego mają najlepsze wskaźniki cena-wydajność z powodu: niższej ceny budowy PLN/kWh, wyższej sprawności cieplnej i proporcjonalnie niższych kosztów eksploatacji.
Centralne ogrzewanie słoneczne może również służyć do słonecznego chłodzenia. W tym przypadku, ogólna sprawność takiego systemu może być bardzo wysoka z powodu wysokiej korelacji między zapotrzebowaniem energetycznym i nasłonecznieniem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie_s%C5%82oneczne
Jak zamontować kolektory słoneczne?
Instalacje słoneczne zazwyczaj montują specjalne firmy, mające odpowiednie doświadczenie w tej branży. Chociaż podobno da się zbudować samodzielnie panel słoneczny, to jednak tylko wtedy, gdy korzystamy z pomocy profesjonalistów możemy być pewni, że taka instalacja działa w sposób sprawny i bezpieczny. Fotowoltaika i kolektory słoneczne to niewątpliwie energia przyszłości i trzeba przyznać, że w tej branży istnieje spore pole do rozwoju. Jeśli korzystamy z usług firmy zajmującej się taką działalnością to oprócz montażu w odpowiednim miejscu odpowiednich paneli słonecznych mamy szanse na wieloletnią gwarancję i serwis. Jest to bardzo ważne, ponieważ naprawa takiej instalacji jest bardzo skomplikowana.
O napromieniowaniu - definicja
Napromieniowanie (ang. irradiation1) \displaystyle H H - wielkość w fotowoltaice wyrażana w J/m? lub kW?h/m? (global irradiation) składająca się z sumy napromieniowania bezpośredniego (nazywanego często nasłonecznieniem), rozproszonego i odbitego. Przedstawia energię padającą na jednostkę powierzchni w ciągu określonego czasu (roku, miesiąca, dnia, godziny)2.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Napromieniowanie