Jak korzystać z pomocy prawnej?

swoich pracowników. Pojawiło się pojęcie, nazywane mobbingiem, a więc dręczeniem pracowników. Mobbing ma bardzo szerokie znaczenie, ponieważ może wiązać się zarówno z prześladowaniem psychicznym, fizycznym, jak i seksualnym. Nie m

Jak korzystać z pomocy prawnej? obsługa prawna katowice
Pomoc prawna może być potrzebna w każdej firmie:

Mobbing - co o nim wiesz?

Ze względu na wysoki stopień bezrobocia, niektórzy pracodawcy czują się bezkarni, traktując bardzo źle swoich pracowników. Pojawiło się pojęcie, nazywane mobbingiem, a więc dręczeniem pracowników. Mobbing ma bardzo szerokie znaczenie, ponieważ może wiązać się zarówno z prześladowaniem psychicznym, fizycznym, jak i seksualnym. Nie musi również dotyczyć relacji pracodawcy i jego podopiecznego, choć jest to najczęstsze, ale także wywierania nacisków ze strony pracowników na swoich kolegów. Mobbing jest zjawiskiem mocno piętnowanym przez prawo, ponieważ może prowadzić nie tylko do chęci zrezygnowania z pracy, ale także do załamania nerwowego. Osoba, która padnie ofiarą tego przestępstwa, powinna zastanowić się nad zgłoszeniem sprawy do Sądu Pracy, który orzeknie co dalej zrobić ze sprawą i z całą pewnością zasądzi na rzecz poszkodowanego odszkodowanie. Udając się na porady prawne, warto mieć ze sobą jakieś dowody lub kontakt do świadków, ponieważ prawnicy danej kancelarii będą mieli szanse na szybsze i sprawniejsze rozwiązanie sprawy.


Firma w Polsce - kilka gorzkich słów

Prowadzenie w Polsce własnej firmy nie jest wcale takie lekkie, łatwe i przyjemne jak przekonuje rząd. Jednak najpierw trzeba rozróżnić samozatrudnienie od jednoosobowej działalności gospodarczej, Od strony formalnej to niby jedno i to samo. Dlaczego tak nie jest? Ponieważ samozatrudnieni pracują dla konkretnych firm, i zamiast pensji dla pracownika po prostu wystawiają faktury lub rachunki. Osoba która rozkręca swój biznes to coś zupełnie innego - nie pracuje się wtedy na rzecz jednej firmy, tylko dla własnych klientów. Samozatrudniony jest bardziej kimś w rodzaju pośrednika między korporacją, a docelowym klientem. Wiadomo, że w ten sposób duże firmy po prostu tną koszty związane z zatrudnieniem pracownika. Ale do rzeczy - ta różnica jest ważna, ponieważ rzeczywistość urzędnicza dla osoby, która rzeczywiście pracuje nad własnym biznesem nie jest wcale fajna. Mamy bardzo skomplikowane prawo podatkowe oraz to dotyczące działalności gospodarczej i naprawdę trudno, żeby każdy początkujący przedsiębiorca się w tym orientował. To prawda, że łatwo jest założyć swoją firmę i nawet nie trwa to zbyt długo. Jednak... spróbuj założyć spółkę. Bez pomocy radcy prawnego ciężko trudno jest się zmierzyć z tematem. Zmierzam do tego, że warto wkalkulować w koszty prowadzenia działalności chociaż podstawową obsługę prawną. Z pewnością podniesie to komfort psychiczny i zamiast skupiać się na wypełnianiu druczków i formularzy, będzie można skupić się na rozwoju firmy.


Dlaczego tak mało wiemy o prawie?

I ty możesz łamać prawo, nawet o tym nie wiedząc. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania i nie jest czynnikiem łagodzącym. Bardzo łatwo można się przekonać łamiąc prawo budowlane.

To bardzo ciekawy temat, który wielu Polaków podnosi ciśnienie. W naszym kraju prawo budowlane jest niezwykle restrykcyjne, mnóstwo prac wymaga pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia. Usunąłeś ściankę z karton-gipsu, albo postawiłeś nową? Musisz to zgłosić. Wymieniłeś gniazdka elektryczne na nowe? Musisz to zgłosić. Robisz remont dachu, i okazało się, że konstrukcja wymaga wymiany? Potrzebujesz pozwolenia na budowę. Nieważne, że odsłonięty dach wymaga natychmiastowej naprawy - musisz dostarczyć projekt (zrobiony przez architekta z uprawnieniami, musisz skompletować kilka dokumentów, dostarczyć wszystko do urzędu i czekać na decyzję. A można czekać całkiem długo.

Nic więc dziwnego, że większość remontów w polskich domach to tak naprawdę łamanie prawa. Większość prac wymaga zgłoszenia, a czekać trzeba 30 dni, brak sprzeciwu oznacza zgodę.



© 2019 http://informator.konin.pl/