Implantologia Chorzów

włocznie udać się do dentysty, ponieważ może to oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Dlaczego jednak odczuwamy ból zęba? Bóle zębów są wywoływane przez różne bodźce bólowe, takie jak mechaniczne, termiczne i patofizjologic

Implantologia Chorzów Implantologia Chorzów

Ból zębów jest jedną z wielu nieprzyjemnych rzeczy, które może odczuwać człowiek. W przypadku bólu zęba, niezależnie czy tylko chwilowego czy utrzymującego się dłużej, należy niezwłocznie udać się do dentysty, ponieważ może to oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Dlaczego jednak odczuwamy ból zęba? Bóle zębów są wywoływane przez różne bodźce bólowe, takie jak mechaniczne, termiczne i patofizjologiczne, które uaktywniają receptory bólowe. Bóle zębowe są odczuciem sprawiającym dyskomfort w okolicach szczęki oraz twarzy. Ból zęba najczęściej pojawia się w skutek zapalenia miazgi zęba, która jest mocno unerwiona, a pobudzenie zakończeń czuciowych miazgi jest głównym źródłem bólu zębów. Przyczyną bólu zębów może być próchnica zębów, zakażenie miazgi, nadwrażliwość zęba, martwy ząb, wyrzynanie się zębów. Jak więc widać przyczyn bólu zębów jest wiele, jednak mają one jedną ważną funkcję, czyli alarmowanie organizmu. Nie należy lekceważyć bólu zębów, ponieważ może on informować o różnych urazach i chorobach.

Historia jest taką dziedziną wiedzy, że można ją również odnieść do każdej innej, przykładowo analizując i zastanawiając się nad początkami medycyny, a konkretnie stomatologii. Oczywiście metody, z których korzysta współczesna stomatologia są zdobyczami postępu technologicznego, jednak pewien ogólny zamysł pozostał taki sam. W końcu celem stomatologii od samych jej początków, jakie by nie były, aż po dzień dzisiejszy, jest leczenie zębów, jamy ustnej oraz jej okolic. Najstarszy przypadek przeprowadzanego leczenia stomatologicznego stwierdzono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny, który został znaleziony we włoskich Dolomitach. Na zębie trzonowym tego mężczyzny dało się zauważyć próby wydrapania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym przykładem, który świadczy o istnieniu stomatologii, są znalezione czaszki, pochodzące sprzed 9 tysięcy lat, zawierające ślady opracowania ubytku próchnicowego oraz wypełnienia. Czaszki te zostały odkryte w miejscowości w Pakistanie przez archeologów.

Na różnych kierunkach studiów, w czasie ich trwania, są możliwe do wyboru specjalizacje, wyznaczające dalszy tok kształcenia. W stomatologii, która jest szeroką dziedziną medycyny, także są do wyboru różne specjalizacje, których charakterystyka będzie się od siebie różniła. Można wyróżnić aż dziewięć specjalności w ramach stomatologii, z których każda posiada cechy ją wyróżniające. Jedną ze specjalności jest chirurgia stomatologiczna, później można wyróżnić chirurgię szczękowo-twarzową. Obydwie te specjalności dotyczą stomatologii oraz chirurgii. Innymi specjalnościami, tym razem typowo stomatologicznymi, są ortodoncja oraz periodontologia. Kolejnymi specjalnościami są protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, zwana pedodoncją, oraz stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ostatnie dwie specjalności, które zahaczają o stomatologię, są znane jako zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Jak więc doskonale widać, specjalności związanych ze stomatologią jest dość sporo, ponieważ ta dziedzina medycyny jest szeroka.

Każdy z nas z pewnością nie raz spotkał się z pojęciem stomatologia, a co więcej, większość nawet korzystała z usług stomatologa. Przyjrzyjmy się więc bliżej samemu słowu oraz temu, co dokładnie oznacza. Termin stomatologia pochodzi z greki i jest połączeniem dwóch wyrazów - stoma, która oznacza usta oraz logia, która znaczy nauka. Stomatologia więc jest nauką o ustach, jak można by dosłownie przetłumaczyć. Formalnie jednak stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów oraz innych narządów znajdujących się w ich pobliżu. Lekarz stomatolog oferuje więc szeroki zakres usług związanych z diagnozowaniem oraz leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, a także stawu skroniowo-żuchwowego. Groźnie brzmiący termin stomatologia oznacza więc nic innego, jak działalność związaną z usługami dentystycznymi. Sam dział medycy, którym jest stomatologia, posiada wiele różnych specjalizacji, więc jeśli chcemy skorzystać z usług stomatologicznych dobrze jest upewnić się, że trafimy do dobrego specjalisty.

Gabinet dentystyczny nie musi być dla ciebie synonimem bólu, dyskomfortu i samych nieprzyjemności. Jako że sama dziedzina stomatologii wyraźnie rozwinęła się i unowocześniła w przeciągu zaledwie kilku ostatnich lat, dziś niemalże większość zabiegów dentystycznych można przeprowadzić w sposób totalnie bezbolesny dla pacjenta. Jeżeli więc wciąż po głowie chodzą ci wizje przerażających dentystów żądnych twojej krwi, oznacza to tylko jedno - chodzi do złych lekarzy, których jak najszybciej powinieneś zmienić. Dobry gabinet to taki, który zaproponuje ci bogatą ofertę zróżnicowanych usług stomatologicznych. W jednym miejscu zajmiesz się zatem każdą częścią swojej jamy ustnej, nie musząc już biegać po lekarzach i prosić o kolejne skierowania na dodatkowe badania i zabiegi. Jeden dentysta sam zdoła o ciebie zadbać. Oczywiście w pewnych przypadkach konieczne będzie skierowanie się również do innych specjalistów, ale mowa tutaj głównie o problemach z wadami zgryzu lub poważniejszych ubytkach wymagających leczenia chirurgicznego.


© 2019 http://informator.konin.pl/