Diagnostyka medyczna

iście ich wydzielanie nie jest nadmierne, albo na zbyt niskim poziomie. Praca różnych gruczołów wpływa więc na senność, apetyt, energię, popęd seksualny, czy też prawidłowy wzrost. Objawów świadczących o zaburzeniach w poziomie ho

Diagnostyka medyczna

Endokrynologia ? co to jest?

Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, hormony w dużym stopniu decydują o prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, o ile oczywiście ich wydzielanie nie jest nadmierne, albo na zbyt niskim poziomie. Praca różnych gruczołów wpływa więc na senność, apetyt, energię, popęd seksualny, czy też prawidłowy wzrost. Objawów świadczących o zaburzeniach w poziomie hormonów jest więc tak dużo, że warto w razie wątpliwości udać się do endokrynologa, który zleci odpowiednie badania i jednoznacznie określi, czy gruczoły funkcjonują prawidłowo, a poziom hormonów we krwi utrzymuje się na właściwym poziomie. W razie zaburzeń podpowie też jak radzić sobie z dolegliwościami związanymi z konkretnym schorzeniem.


Jak hormony wpływają na funkcjonowanie organizmu?

Chociaż rzadko się nad nimi zastanawiamy, hormony znacząco wpływają na nasze samopoczucie, a nierzadko ich nieprawidłowy poziom we krwi może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Objawów świadczących o niewłaściwej pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego jest wiele, dlatego jeśli zauważymy u siebie nagłą senność lub problemy ze snem, nadpotliwość, nieustające uczucie chłodu, drżenie rąk, zbyt mały lub nadmierny popęd seksualny, warto najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym, a następnie odwiedzić endokrynologa. Powyżej zostały wymienione tylko niektóre z dolegliwości wywołanych nieprawidłową pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego, dlatego tylko lekarz specjalista może ustalić przyczyny tych dolegliwości.


Kiedy udać się z dzieckiem do endokrynologa?

Zaburzenia w pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego mogą powodować wiele objawów. Na co zwrócić uwagę w przypadku dzieci? Sygnałem alarmowym z pewnością jest nieodpowiedni dla wieku wzrost córki lub syna ? jeśli potomek jest znacznie niższy od swoich rówieśników, albo przeciwnie ? przewyższa ich o głowę, należy sprawdzić przyczyny takiego stanu rzeczy u endokrynologa. Niepokojącym objawem jest również powiększenie się gruczołów piersiowych u dziewczynek będących znacznie przed wiekiem dojrzewania, a także nadmierne tycie bez wyraźnych powodów, łysienie, senność, zmienność nastroju, czy nagłe pogorszenie się wyników w nauce. Wszystkie objawy tego typu warto skonsultować ze specjalistą ? endokrynolog przeprowadzi odpowiednie badania i wystawi jednoznaczną diagnozę.



© 2019 http://informator.konin.pl/